رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان نهاوند گفت: مردم نهاوند در ۴۱۳ تعاونی فعال و غیرفعال این شهرستان بیش از ۲۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اقتصادی کرده‌اند.

جلال قیاسوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نهاوند اظهار داشت: نزدیک به 160 هزار نفر از مردم نهاوند عضو 413 تعاونی فعال و غیرفعال این شهرستان هستند که در این تعاونی‌ها بیش از 26 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اقتصادی و ایجاد اشتغال کرده‌‌اند.

وی افزود: از مجموع تعاونی‌های تشکیل شده در شهرستان 128 مورد فعال و مابقی نیمه فعال و یا راکد هستند که به تازگی مشکل مالی سرمایه در گردش تعدادی از آنها با بانک‌ها حل شده و امسال نیز 21 تعاونی جدید تشکیل و شروع به فعالیت کردند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان نهاوند بیان کرد: 85 درصد معادل 190 هزار نفر از جمعیت شهرستان نهاوند عضو تعاونی‌ها هستند به طوری که در حال حاضر تعاونی سهام عدالت با بیش از 139 هزار عضو بزرگترین تعاونی در نهاوند است.

وی عنوان کرد: سال گذشته و امسال تعاونی‌های فعال و تازه تأسیس در شهرستان نهاوند برای نزدیک به سه هزار و300 نفر ایجاد اشتغال کرده و بیش از 6 هزار و 440 فرصت شغلی توسط این تعاونی‌ها ایجاد شده که بیشترین اشتغالزایی آنها در بخش خدماتی بوده‌ است.

قیاسوند اظهار داشت: 128 تعاونی فعال در زمینه‌های تولیدی، کشاورزی، صنعتی و خدماتی در نهاوند وجود دارد که 16 هزار نفر در آنها عضویت و اشتغال دارند.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با کمک دولت و بخش خصوصی و اختصاص تسهیلات بنیاد برکت به تعاونی‌های غیرفعال، مشکل تعدادی از تعاونی‌ها در شهرستان نهاوند حل شد به طوری که دو شرکت پارسا الوند و احسان‌سپیده نهاوند جزء این شرکت‌ها بودند که استاندار و نماینده مردم نهاوند در مجلس برای حل مشکل آنها جلساتی را با رؤسای بانک‌ها برگزار کردند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان نهاوند افزود: شرکت تعاونی کشت و صنعت آناهیتا نهاوند که در زمینه پرورش دام سبک و سنگین فعالیت می‌کند با صادرات بیش از 13 هزار رأس دام به کشورهای عراق، کویت و عمارات در عرصه توسعه بازاریابی و صادرات خارجی توانسته عنوان تعاون برتر ملی را کسب کند.

وی عنوان کرد: این شرکت توسط فارغ‌التحصیلان دامپزشکی و علوم اداری 6 سال است که تأسیس شده و تاکنون برای 11 نفر به ‌صورت مستقیم و 105 نفر به ‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی کرده و در عرصه صادرات اقدامات مؤثری انجام داده است.

قیاسوند گفت: تعداد زیادی از تعاونی‌های تولیدی، خدماتی و کارگری شهرستان نهاوند مانند شرکت تعاونی آناهیتا، شرکت کوثر خزل نهاوند نیز که در زمینه سیلوی گندم فعالیت می‌کند، موفق شدند عنوان برتر استان را کسب کنند همچنین تعاونی فرش و قالی دستباف روستایی که در سال 1371 با یکصد میلیون ریال سرمایه اولیه و تعداد 300 نفر عضو کار خود را آغاز کرد و امروز بیش از 5 هزار 500 نفر عضو دارد.

وی افزود: تعاونی دامداران نهاوند با 6 هزار عضو و 47 هزار رأس دام سبک و سنگین بزرگترین تعاونی دامداری استان همدان است که 22 درصد جمعیت دامی استان و بیشترین اشتغال این بخش را در خود جای ‌داده است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان نهاوند بیان کرد: دیگر تعاونی مهم در سطح شهرستان و استان تعاونی کامیون داران است که بیش از2050 عضو دارد، که روزهای اوج صادرات سیمان به کشورهای عراق و حاشیه خلیج فارس روزانه نزدیک به 3300 تن سیمان توسط کامیون‌های عضو این تعاونی به نقاط مختلف داخل و خارج از کشور حمل‌ و نقل و صادر می‌شود.

منبع :خبرگزاری تسنیم